ДЕРЖПРАЦЯ ІНФОРМУЄ Обережно, торгівля людьми

Дата: 22.11.2023 00:16

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомляє.

На сьогодні одним із найганебніших явищ, які існують у сучасному світі є торгівля людьми. Це явище, яке порушує права людини, принижує її честь та гідність. За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром».

Оскільки торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини, Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. Торгівля людьми - злочин, за вчинення якого в Україні статтею 149 Кримінального кодексу передбачено кримінальну відповідальність на строк до 15 років позбавлення волі.

Торгівля людьми — темна сторона нашого світу. Цей злочин може адаптуватися до потреб “ринку”, законів, економічної та соціальної ситуації в країні. Він може набувати різних форм, від примусової праці до сексуального чи домашнього рабства.

Повномасштабна війна, збільшення людей, які були змушені покинути свої домівки, гуманітарна та безпекова кризи є факторами, які сприяють поширенню злочину торгівлі людьми.

Існує багато причин торгівлі людьми, які є комплексними та взаємопов’язаними.

До внутрішніх чинників належать:

- соціальна нерівність та низький рівень життя населення;

- насильство в сім’ї та інші прояви гендерної нерівності;

- вживання членами сім’ї алкоголю, наркотичних речовин тощо;

- викривлення моральних цінностей та відсутність духовних принципів певної частини населення;

- привабливість кращого життя за кордоном та погана обізнаність громадян України щодо можливостей працевлаштування і перебування за кордоном та їх наслідки тощо.

До зовнішніх чинників торгівлі людьми належать наступні:

- спрощення можливостей для подорожування;

- лояльність законодавства до заняття проституцією у багатьох країнах світу;

- попит на низькооплачувану працю та комерційну сексуальну експлуатацію, особливо дітей;

- попит на працю в галузях, де основна частина населення не бажає працювати через низку причин, зокрема небезпечні умови праці тощо.

Торгівля людьми є третім за прибутковістю видом злочинної діяльності, після продажу зброї та наркотиків. Заради отримання надприбутків торговці «живим товаром" не зупиняються ні перед чим. Жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа, незалежно від віку та статі.

Відповідно до Закону України „Про протидію торгівлі людьми” особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Пам’ятайте, що торгівля людьми ближче, ніж здається. Якщо ви знаєте про випадки торгівлі людьми чи будь-якого виду експлуатації або потерпіли від цього злочину, звертайтеся за номерами:

102 – поліція

527 – національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми

1547 – гаряча лінія з протидії торгівлі людьми

112 – служба екстреної допомоги в ЄС

0-800-500-335 або 116123 - Національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації

0-800-500-202 – “Call-центр” Національної поліції України.