МОБІНГ !!!!!! Східне міжрегіональне управління Державної служби України повідомляє
Східне міжрегіональне управління Державної служби України повідомляє.
Мобінг на робочому місці - це систематичне та агресивне притискання, яке відбувається на робочому місці та може включати у себе вербальну, психологічну, фізичну або соціальну агресію. Нажаль, мобінг властивий для будь-якої держави, зокрема й України, і трапляється як на державних підприємствах, так і в приватних.
Людина, яка відчуває приниження і цькування на роботі часто не знає куди звертатися за допомогою. Варто запам'ятати що ці питання належать до компетенції Державної служби з питань праці.
Типовими ознаками мобінгу є: повторюваність діяння; наявність сторін - кривдник, потерпілий спостерігачі; дії або бездіяльність кривдника наслідком яких є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування потерпілого до зміни місця роботи.
Формами мобінгу відповідно до закону є психологічний утиск та економічний утиск.
За способами прояву мобінг встановлюється наступним чином:
- нерівна оплата праці на одній посаді;
- безпідставне позбавлення премій;
- нерівномірний розподіл навантаження;
- надмірна прискіпливість;
- ворожа атмосфера, погрози, висміювання;
- бойкот, ігнорування, ізоляція працівника;
- поширення неправдивих чуток;
- донесення керівництву;
- завдання матеріальної шкоди;
- шкода здоров’ю.
У разі вчинення мобінгу працівник має право:
- звернутись зі скаргою до Управління Державної служби України з питань праці, яке здійснює нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю,
- звернутися з позовною заявою до суду, щодо визнання фактів цькування та їх усунення,
- отримати відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінку у розмірі витрат які понесла особа під час лікування, розірвати трудовий договор за власним бажанням ( у разі підтвердження факту вчинення мобінгу на підставі судового рішення,що набрало законної сили).
За вчинення мобінгу на робочому місці передбачено адміністративну відповідальність. За перше правопорушення – штраф на громадян від 850 до 1700 грн. або 20-30 годин громадських робіт; на фізичних осіб-підприємців, посадових осіб – від 1700 до 3400 грн. або 30-40 годин громадських робіт; за друге порушення протягом року або коли мобінг вчинено групою осіб – штраф на громадян від 1700-3400 грн.
Мобінг на робочому місці є серйозною проблемою, яка може негативно впливати на здоров'я та кар'єрний розвиток працівника. Шляхи подолання цього явища включають в себе надання підтримки та захисту потерпілим, а також створення умов для безпечного та дружньго робочого середовища, де працівники можуть вільно висловлювати свої думки та відчувати себе безпечно. Важливо, щоб як працівники, так і роботодавці, спільно працювали над усуненням цієї проблеми та забезпеченням гідної, безпечної та продуктивної робочої атмосфери.
Більше інформації з питань законодавства про працю можна отримати на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/.