Удачненську територіальну громаду обстріляли кастеними боєприпасами. Що треба про них знати?
Сьогодні близько першої години дня росіяни обстріляли Удачненську територіальну громаду снарядами із касетними боєприпасами. Керівництво селищної ради, заради безпеки цивільного населення, закликає жителів на деякий час утриматися від прогулянок та не виходити на вулицю без нагальної потреби.
Нагадаємо, Міжнародне гуманітарне право забороняє використовувати зброю, яка завдає надмірних ушкоджень або має невибіркову дію. До таких засобів ведення війни належать хімічна та біологічна зброя, протипіхотні міни й касетні боєприпаси.
Касетний боєприпас - це особливий вид авіабомби, яка вирізняється тонкими стінками. Вона складається з наконечника, корпуса, порожнистої форми-оболонки. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, мінами різного призначення (протитанкові, протипіхотні, запальні). В одному боєприпасі загальна маса такого небезпечного начиння може становити до 10 кг.
Одна касетна бомба може містити мінімум десять мін та дрібних деталей до них, які перебувають на спеціальних стінках-перегородках. Тобто в бомбі розміщується велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі висипаються та розсипаються по всій зоні ураження.
Існує кілька типів касетних бомб:
- запалювальні — їх використовують для підпалу об’єктів, містять напалм або білий фосфор, протитанкові і протипіхотні елементи, саме такі касетні бомби під назвою «Хлібний кошик» Молотова були застосовані Радянським Союзом взимку 1939-1940 років;
- протитанкові — авіабомби, перебувають всередині, мають кумулятивні боєголовки, які пробивають броню бронемашини чи танка;
- протипіхотні — використовуються осколкові бомбочки, які розраховані на знищення м’яких (неброньованих) об’єктів;
- мінувальні — мінні боєприпаси вибухають не відразу, а поводять себе як звичайні наземні міни;
- протиаеродромні — розраховані на проникнення через бетон перед вибухом, щоб знищити чи значно ушкодити поверхню злітно-посадкової смуги;
- хімічні — протягом 1950-1960-х років в Радянському Союзі розробляли касетні бомби для поширення хімічної зброї.
ЗАБОРОНЕНО:
- наближатися до предмету;
- пересувати його або брати в руки;
- розряджати, кидати, ударяти по ньому;
- розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
- приносити предмет до дому, у табір, школу.
Необхідно негайно повідомити поліцію про знахідку або зателефонувати на безкоштовні телефонні номери 101 або 102!
Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності!
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:
- Негайно повідомите чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.
- Відмітьте підручними предметами його місцезнаходження.
- Не підходьте до предмету, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей.
- Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
- Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.
Такий вигляд мають уламки цих боєприпасів